Queen - "The Works"

Queen - "The Works"

Gatunek:
rock
Data premiery: 27.02.1984
Wydawca: EMI/Capitol
Pochodzenie: Wielka Brytania

Utwory (autorzy):
1. Radio Ga Ga (Roger Taylor)
2. Tear It Up (Brian May)
3. It's a Hard Life (Freddie Mercury)
4. Man on the Prowl (Mercury)
5. Machines (Or 'Back to Humans')(May/Taylor)
6. I Want to Break Free (John Deacon)
7. Keep Passing the Open Windows (Mercury)
8. Hammer to Fall (May)
9. Is This the World We Created...? (Mercury/May)

Skład:
Freddie Mercury – wokal, fortepian, syntezatory
Brian May – gitary, wokal wspierający
Roger Taylor – instrumenty perkusyjne, wokal wspierający
John Deacon – gitara basowa, gitara akustyczna (6), syntezator (6)


Ciekawostki


 • Tytuł utworu „Radio Ga Ga” Roger Taylor zaczerpnął od swojego trzyletniego wówczas syna, który mówił „ca ca”, gdy ktoś włączał radio. „Ca ca” to określenie kupy, dlatego bojąc się, że żadna stacja radiowa nie puści piosenki nazwanej „Radio Ca Ca”, muzycy zmienili tytuł na „Radio Ga Ga”, jednak w pierwszym wersie refrenu śpiewają „ca ca”. – Jeśli wsłuchacie się uważnie, właśnie to tam śpiewamy: „radio ca ca” – wyjawił Taylor.
  Według perkusisty tytuł wyraża opinię o współczesnym radiu. – Ten kawałek jest o tym, jak ważne było kiedyś radio. Zanim nastała era telewizji, to właśnie w radiu słyszałem pierwsze kawałki rockandrollowe – mówił Taylor. – Dziś mam wrażenie, że teledyski, czyli ta wizualna strona rock and rolla, stały się ważniejsze od muzyki.

  W teledysku wykorzystano sceny z filmu „Metropolis” Fritza Langa.

  Początkowo Roger Taylor pracował nad „Radio Ga Ga” wspólnie z Brianem Mayem. Finalnie gitarzysta wykorzystał swoje pomysły w utworze „Machines (Or ‘Back to Humans’)”.
 • „Keep Passing the Open Windows” został napisany z myślą o filmie „Hotel New Hampshire”. Zespół poproszono o nagranie ścieżki dźwiękowej, jednak ze względu na zbyt mały budżet zrezygnowano z tego pomysłu.
 • W nagraniach płyty „The Works” wziął udział Fred Mandel, który jest m.in. autorem fortepianowego zakończenia w „Man on the Prowl” oraz sola na syntezatorze w „I Want to Break Free”. Jakiś czas później Mandel znalazł w sklepie muzycznym syntezator Roland z zaprogramowanym motywem nazwanym „Brzmienie Maya”. – Zdałem sobie sprawę, że ludzie z tej firmy usłyszeli „I Want to Break Free” i uznali, że to Brian gra solo na gitarze. Nie zdawali sobie widocznie sprawy, że zostało zagrane na jednym z ich instrumentów, więc skopiowali brzmienie na swój nowy syntezator – wspomina Mandel.
 • Wstęp do „It’s a Hard Life” był zainspirowany arią z opery „Pajace” Ruggiera Leoncavalla „Pajace”.
 • Pomysł, żeby członkowie Queen przebrali się za kobiety w teledysku „I Want to Break Free”, podsunęła im ówczesna partnerka Rogera Taylora. Klip, który miał być parodią serialu „Coronation Street”, spodobał się na Wyspach, ale Amerykanie byli nim zniesmaczeni, a tamtejsze stacje telewizyjne odmówiły jego emisji. Zespół poproszono nawet o nakręcenie innego teledysku, jednak muzycy się nie zgodzili. 

Źródło: Mark Blake – Queen. Królewska historia

Podobne

Queen - Jazz
Queen - Jazz

Queen - Innuendo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz