Metalowe święta - najlepsze rockowe i metalowe piosenki świąteczne

rockowe i metalowe piosenki świąteczne

Boże Narodzenie to niezwykły czas, w którym nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem, a metalowcy śpiewają kolędy. No dobra, to pierwsze nie jest pewne, ale to drugie już tak. Święta zdecydowanie nie są obojętne metalowcom i rockmanom. Jedni nagrywają swoje wersje popularnych świątecznych piosenek, inni tworzą własne utwory w gwiazdkowym klimacie, choć nie zawsze chodzi o wyrażenie radości ze świąt.Rockowe i metalowe piosenki świąteczne - autorskie kompozycjeJednym z najbardziej znanych metalowych utworów o świętach jest "No Presents for Christmas" Kinga Diamonda. Nie jest to kolejna mroczna historia mistrza horror metalu. Tekst jest bardzo błahy i mówi o tym, że w te święta nie będzie prezentów, bo Mikołajowi nie ma kto pomóc. Nie może znaleźć nawet owcy do ciągnięcia sań, Tom i Jerry piją sherry, a Kaczor Donald jeszcze śpi.Niektórzy marzą o białych świętach, ale w przypadku Venom w grę wchodzą tylko czarne. Utwór "Black Xmas" otwiera piąty album "Calm Before the Storm" z 1987 roku.Zespół Lacuna Coil wykorzystał fragment melodii "Jingle Bells" do stworzenia utworu "Naughty Christmas", mówiącego o tym, że lepiej być grzecznym przed świętami, inaczej zamiast Świętego Mikołaja odwiedzi nas Krampus.
Motyw Krampusa zjadającego niegrzeczne dzieci wykorzystała też folkmetalowa formacja Zrymgöll. Utwór również został oparty na "Jingle Bells", ale w tym przypadku jest to "Jingle bells from the hell".Utwór "All I Want for Christmas" powermetalowej grupy Theocracy opowiada o Mikołaju, który ze względów ekonomicznych musiał zamknąć swój warsztat i teraz pracuje w kopalni. Chciałby jednak odzyskać swoją dawną robotę.AC/DC podszedł do tematu z charakterystycznym dla siebie luzem - Brian Johnson śpiewa, że na święta w prezencie chce dostać kochankę ("Mistress for Christmas").
I wreszcie teledysk - The Darkness - "Christmas Time (Don't Let the Bells End")

Warto również wspomnieć o "Thank God It's Christmas" nagranym w 1984 roku przez Queen, chociaż utwór jest utrzymany w stylu, który co najwyżej można określić jako soft rock, przez co najbardziej z całego tego zestawienia nadaje się do radia.

Wokalista Slipknot Corey Taylor w utworze "X-M@$" krytykuje komercyjną stronę świąt, czyli przedświąteczny szał zakupów. Śpiewa, że "powinniśmy zbuntować się przeciwko korporacyjnemu radosnemu zgiełkowi i powiedzieć światu: kupmy trochę ciszy i spokoju dla odmiany, zanim wydamy wszystko na pieprzone zabawki".
Rick Springfield uważa, że "santa" to anagram słowa "satan".Z kolei Pearl Jam w ogóle nie wierzy w święta. Utwór "Don't Believe in Christmas" to cover piosenki nagranej w 1965 roku przez zespół The Sonics.W święta wierzy natomiast Rob Halford. Wokalista Judas Priest nagrał aż dwa albumy z utworami świątecznymi. Na płycie "Winter Songs" z 2009 roku znalazły się zarówno autorskie kompozycje, jak i tradycyjne świąteczne piosenki. Podobnie jak na wydanym dziesięć lat później albumie "Celestial", tym razem pod szyldem Rob Halford with Family and Friends (i tym sposobem płynnie przechodzimy do coverów).

Metalowe i rockowe covery świątecznych piosenekZaczynamy od polskich kolęd. Na albumie "Kolędy alternatywne" nagranym przez Para Wino znalazły się punkrockowe wersje takich kolęd jak "Wśród nocnej ciszy", "Przybieżeli do Betlejem" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki". Słucha się fajnie, ale w trosce o stan psychiczny i fizyczny rodziny raczej nie włączajcie tej płyty przy wigilijnym stole.Chyba najlepszy, a na pewno najbardziej gwiazdorski album z metalowymi przeróbkami świątecznych piosenek to "We Wish You a Metal Xmas and a Headbanging New Year". W jego nagraniu udział wzięły takie tuzy jak Ronnie James Dio, Alice Cooper, Lemmy, Chuck Billy, Tony Iommi i wielu innych.
Inny tego typu album to "Metal Christmas", choć nie obfituje już w takie gwiazdy. Najbardziej znanym wykonawcą jest były wokalista Iron Maiden Paul Di'Anno, który zaśpiewał cztery utwory, w tym kolędę "Silent Night".I dla odmiany "Cicha noc" po niemiecku w wykonaniu Manowar.Mimo że nie lubią religii (jak sama nazwa wskazuje), to chyba lubią święta, bo nagrali cały album z przeróbkami świątecznych piosenek. Chodzi o Bad Religion i płytę "Christmas Songs", na której znalazły się takie standardy jak "White Christmas", "O Come All Ye Faithful" czy "Little Drummer Boy" oczywiście w charakterystycznych dla grupy punkowym stylu.Kilka lat wcześniej na podobny pomysł przerobienia świątecznych piosenek na swój styl wpadła grupa Twisted Sister. Efektem był album "A Twisted Christmas", na którym usłyszymy sporo nawiązań do własnych i cudzych utworów. I tak na przykład "O Come All Ye Faithfull" został zaaranżowany podobnie do największego hitu grupy, "We're Not Gonna Take It", "Deck The Halls" kojarzy się z "The Boys Are Back in Town" Thin Lizzy, a riff w "I Saw Mommy Kissing Santa Claus" przypomina "You've Got Another Thing Comin'" Judas Priest.Peruwiański gitarzysta Charlie Parra del Riego nagrał album z instrumentalnymi metalowymi wersjami świątecznych piosenek. Jest tu i "Jingle Bells", i "Silent Night" i wiele innych bardziej lub mniej znanych kolęd.Najpopularniejszą tradycyjną amerykańską piosenką świąteczną jest "Jingle Bells". Korn, mimo że na co dzień gra nu metal, przerobił ten utwór na death metal, zmieniając tytuł na "Jingle Balls"."Last Christmas" duetu Wham to z kolei najpopularniejsza współczesna piosenka świąteczna. Co roku w okresie świąt różne rozgłośnie radiowe męczą nas tym przebojem. Utwór doczekał się wielu coverów, również metalowych. Autorem jednego z nich jest polski zespół Skaza.
A tu dla odmiany wersja "Last Christmas" w wykonaniu StereoType O Negative - zespołu, który nagrywa różne znane utwory w stylu Type O Negative. Jak brzmiałby "Last Christmas", gdyby nagrał go śp. Peter Steele i spółka? Pewnie właśnie tak:
Inną bardzo znaną popową piosenką świąteczną jest "All I Want for Christmas is You" Mariah Carey. Utwór ten wziął na warsztat zespół My Chemical Romance.
I na koniec coś naprawdę mocnego. "Death Metal Christmas - Hellish Renditions of Christmas Classics" to projekt, za którym stoją amerykańscy muzycy J.J. Hrubovcak (basista Hate Eternal) i jego brat Mike (Monstrosity, Vile). Trudno rozpoznać tradycyjne świąteczne piosenki w tak ekstremalnych wersjach. Zmienione zostały nawet tytuły i teksty - na przykład "O, Come, Come, Emmanuel" to tutaj "O, Come, Come, Azrael".A zatem Metal Christmas and Heavy New Year!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz