Tribute to Michael Jackson - covery rockowe i metalowe

Jak na artystę stricte popowego piosenki Michaela Jacksona są wyjątkowo często grane przez wykonawców z kręgów rocka i metalu. Z różnym skutkiem.

Tribute to Michael Jackson - covery rockowe i metalowe


W 2013 r. ukazała się kompilacja „Thriller – A Metal Tribute to Michael Jackson”. I choć pojawiło się na niej kilku znakomitych wokalistów – m.in. Chuck Billy (Testament), Paul DiAnno, Corey Glover (Living Colour), Doug Pinnick (King's X) – to muzycznie nie powala. Poniżej trzy kawałki, które na tle całości wypadły najlepiej.


Paul DiAnno, Craig Goldy – Bad

Corey Glover (Living Colour), Phil Campbell (Motörhead) – Billie Jean

Chuck Billy – Thriller


A jeśli już jesteśmy przy „Thriller”, to dla porównania gotycka wersja w wykonaniu Gothminister.


Evanescence – Dirty Diana


Problem z rockowymi i metalowymi coverami Michaela Jacksona polega na tym, że większość wokalistów śpiewa zbyt niskim głosem, a zmiana tonacji na znacznie niższą niekoniecznie służy tym piosenkom. Dlatego często lepiej wypadają one w wykonaniu kobiet. Oto dowód i zarazem jeden z najlepszych coverów.


Chris Cornell – Billie Jean


To również perełka. Chris Cornell podszedł bardzo twórczo do tematu. Gdyby nie tekst, trudno byłoby rozpoznać, co to za utwór.


They Don't Care About Us


„They Don't Really Care About Us” to utwór w większości oparty tylko na wokalu i perkusji. Aż prosi się więc o jakieś gitary. A może jednak nie? Dla porównania covery zrobione przez zespoły Northern Kings i Saliva.
Beat ItJedną z najchętniej coverowanych piosenek Michaela Jacksona jest „Beat it” - nic dziwnego, to najbardziej rockowy utwór Króla Pop, nie tylko dlatego, że na gitarze zagrał w nim Eddie van Halen. Swoją wersję nagrał m.in. Yngwie Malmsteen (na wokalu wspomógł go Tim „Ripper” Owens), Fall Out Boy czy symfoniczno-metalowy Inactive Messiah.


Yngwie Malmsteen i Tim „Ripper” Owens

Fall Out Boy

Raintime

Enbound

Inactive MessiahSmooth Criminal


Innym bardzo chętnie branym na warsztat utworem jest „Smooth Criminal”, ze względu na charakterystyczny riff, który po prostu świetnie brzmi na gitarze. Najbardziej znana jest wersja Alien Ant Farm.

Nie wszyscy wiedzą, że zanim Alien Ant Farm stał się znany właśnie dzięki „Smooth Criminal”, swoją wersję tego przeboju nagrał polski zespół Testor.

I jeszcze raz „Smooth Criminal”, tym razem w wersji djent w wykonaniu Noiseware.Michael z metalowym podkłademSłuchając niektórych coverów, można dojść do wniosku, że piosenki Michaela Jacksona najlepiej wykonywał on sam i lepiej ich nie ruszać, bo łatwo je zepsuć. Paradoksalnie, często lepiej brzmią przeróbki, w których głos Króla Pop został zmiksowany z gitarowym podkładem. Czasami jest on nagrany od podstaw...


Ndone ft. Michael Jackson - They Don't Care About Us

… a czasami robi się tzw. mash-up, dodając muzykę z innego znanego kawałka, np. Iron Maiden czy Metalliki. Takie miksy należy traktować raczej w kategoriach żartu czy zabawy, co nie zmienia faktu, że połączenie „Beat It" i „Troopera” wyszło zaskakująco dobrze.


„Beat It” vs Iron Maiden - „The Trooper”


„Scream” vs Metallica - „Enter Sandman”


„They Don't Care About Us” vs Metallica - „Sad But True”


„Smooth Criminal” vs Metallica - „Eye of the Beholder”


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz