Arjen Lucassen's Supersonic Revolution - The Golden Age of Music

Arjen Lucassen's Supersonic Revolution - The Golden Age of Music


Gatunek: hard rock/progressive metal
Data premiery: 19.05.2023
Wydawca: Music Theories Recording/Mascot Label Group
Pochodzenie: Holandia

Arjen Lucassen, mózg Ayreon i Star One, stworzył nowy zespół, Supersonic Revolution, nawiązujący do hard rocka lat 70. ze wskazaniem na najlepsze dokonania Deep Purple, Rainbow czy Uriah Heep. Słychać tu również elementy rocka i metalu progresywnego, charakterystyczne dla poprzednich projektów Lucassena, jednak bez rock opery, folku, elementów symfonicznych czy kosmicznych. Muzyka Supersonic Revolution jest znacznie prostsza i bardziej bezpośrednia.

– To nie jest typowo progresywny album – mówi Arjen Lucassen. – Nie jest to Yes czy Genesis. Ale nie jest to też album metalowy.

A wszystko zaczęło się od tego, że niemiecki magazyn muzyczny „Eclipsed”, który przygotowywał płytę z coverami, zapytał Arjena, czy ma jakiś w zanadrzu. Odpowiedział, że nie ma, ale chętnie nagra. Problem polegał na tym, że cover musiał być gotowy w ciągu tygodnia. W zaledwie trzydzieści minut Lucassen skrzyknął muzyków i w wyznaczonym terminie udało się nagrać „I Heard It on the X” z repertuaru ZZ Top. Prace nad coverem szły tak dobrze, że narodził się pomysł nagrania autorskiej płyty.

– Pomyślałem: stwórzmy zespół i napiszmy piosenki w stylu lat 70. z tekstami, które będą celebracją wszystkich ważnych rzeczy z tamtego okresu, ponieważ te lata mnie ukształtowały – opowiada Lucassen. – Ale nie chciałem, żeby to brzmiało jak z lat 70., bo to już zostało zrobione i nie zrobię nic lepszego niż „Stargazer” czy „Kashmir”.

– Ci faceci są młodsi ode mnie – mają około 30 lat – więc w latach 70. nawet nie było ich jeszcze na świecie. Więc świetne było zrobić muzykę w stylu lat 70. z dużą ilością Hammondów i intensywnych gitar, ale uwspółcześnioną do dzisiejszych czasów.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że na płycie znajduje się utwór „Burn it Down” z tekstem nawiązującym do „Smoke on the Water” Deep Purple, ale napisanym z perspektywy człowieka z racą.
(https://www.arjenlucassen.com)


Utwory:
01 SR Prelude
02 The Glamattack
03 Golden Age Of Music
04 The Rise Of The Starman
05 Burn It Down
06 Odyssey
07 They Took Us By Storm
08 Golden Boy
09 Holy Holy Ground
10 Fight Of The Century
11 Came To Mock, Stayed To Rock
12 Children Of The Revolution (T-Rex)
13 Heard It On The X (ZZ Top)
14 Fantasy (Earth Wind and Fire)
15 Love Is All (Roger Glover)

Skład:
Jaycee Cuijpers - wokal
Timo Somers - gitara
Arjen Lucassen - bas
Joost van den Broek - klawisze
Koen Herfst - perkusja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz