Queensrÿche - "Operation: Mindcrime"

Queensrÿche - "Operation: Mindcrime"
Gatunek: progressive heavy metal/hard rock
Data premiery: 3.05.1988
Wydawca: EMI
Pochodzenie: USA
www.queensrycheofficial.com

Utwory:

1. I Remember Now
2. Anarchy-X
3. Revolution Calling
4. Operation: Mindcrime
5. Speak
6. Spreading the Disease
7. The Mission
8. Suite Sister Mary
9. The Needle Lies
10. Electric Requiem
11. Breaking the Silence
12. I Don't Believe in Love
13. Waiting for 22
14. My Empty Room
15. Eyes of a Stranger

Skład:

Geoff Tate – wokal, klawisze
Chris DeGarmo – gitary
Michael Wilton – gitary
Eddie Jackson – bas
Scott Rockenfield – perkusjaRecenzja


Magazyn Muzyczny, nr 10/1988 (ocena: 8/10):

"(…) 15 utworów, w tym dwa instrumentalne, przeplatane fragmentami rozmów i strzępkami informacji, tworzy nastrój podobny do nastroju orwellowskiej klasyki '1984'. Nic w tym zresztą dziwnego, bo główni bohaterowie to niebezpieczny maniak kierujący podziemnym, reakcyjnym ruchem rewolucyjnym, niejaki Doctor X, oraz normalny koleś z ulicy, imieniem Nikki, który bezwiednie znajduje się w mocy tego pierwszego. W finale „budząc się” z transu, Nikki nie wie, czy to co się zdarzyło, było jawą czy snem (…)

Wnioski płynące z tego opowiadania pozostawiam do prywatnej oceny słuchających, gdyż Queensrÿche to przede wszystkim muzycy, a nie moralizatorzy. Muzyczna dyscyplina, znakomity warsztat, zaskakujące rozwiązania aranżacyjne (chórów nie powstydziłby się maestro Penderecki) i ta typowa dla grupy z Seattle pasja zamieniają album 'Operation: Mindcrime' w niepowtarzalne przeżycie estetyczne. (...)

Swoją drogą nie da się LP 'Operation: Mindcrime' słuchać w dzień i to po kilka razy. Wysoki, wręcz histeryczny głos Geoffa Tate (pamiętacie Oskara z 'Blaszanego bębenka'?) wspomagany karkołomnymi szarżami zespołu prowadzonego przez gitarzystę Chrisa DeGarmo (pewne wpływy Iron Maiden są tu oczywiste) stanowią o klasie tego zespołu."Brak komentarzy:

Prześlij komentarz