Bruce Dickinson – solo, covery i występy gościnne

Bruce Dickinson – człowiek instytucja, człowiek renesansu. Szermierz, pilot, biznesmen, ale przede wszystkim znakomity wokalista, który poza Iron Maiden i solowymi płytami wielokrotnie angażował się w różne muzyczne projekty. Były wśród nich albumy i koncerty w hołdzie dla innych artystów, występy charytatywne czy po prostu gościnne udziały na płytach innych zespołów.

Bruce Dickinson
Autor: adels, licencja: CC BY 2.0Bring Your Daughter... to the SlaughterPierwszym solowym przedsięwzięciem Bruce'a był utwór „Bring Your Daughter... to the Slaughter”, który wokalista nagrał w 1989 r. na ścieżkę dźwiękową do filmu „Koszmar z ulicy Wiązów” (utwór dostał Złotą Malinę za najgorszą piosenkę). Był to też bodziec do stworzenia pierwszej solowej płyty, jednak „Bring...” ostatecznie nie znalazł się na „Tattoed Millionaire”, bo przejął go Iron Maiden, by nagrać go na nowo na płytę „No Prayer for the Dying”. A oryginalna wersja tego kawałka brzmi tak:
Smoke on the WaterW 1989 r. znani rockowi muzycy (wśród nich oprócz Bruce'a Dickinsona byli m.in. Brian May, Ritchie Blackmore, Ian Gillan, David Gilmour, Tony Iommi) spotkali się, by nagrać nową wersję klasyka Deep Purple „Smoke on the Water”. Dochód ze sprzedaży singla (jak i całej płyty „Rock Aid Armenia – The Earthquake Album”) przeznaczono na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Armenii.


ElectedTo chyba najdziwniejsza kolaboracja Bruce'a Dickinsona. W 1992 r. wraz z członkami grupy Taste nagrał utwór Alice'a Coopera - „Elected”. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby w teledysku nie pojawił się Rowan Atkinson jako Jaś Fasola prowadzący swoją kampanię wyborczą. Wideo powstało na potrzeby organizacji charytatywnej Comic Relief, a jego premiera miała miejsce przed rzeczywistymi wyborami do parlamentu w Wielkiej Brytanii.


Sabbath Bloody SabbathW 1994 r. ukazała się płyta „Nativity in Black: A Tribute to Black Sabbath”. Jednym z artystów coverujących klasyki Black Sabbath był Bruce Dickinson, który wraz z grupą Godspeed wziął na warsztat „Sabbath Bloody Sabbath”.


Perfect StrangersW 1995 r. Bruce Dickinson wraz z zespołem Dream Theater pojawił się w studiu BBC, by zagrać m.in. „Perfect Strangers” z repertuaru Deep Purple.


Bohemian RhapsodyBruce nagrał cover Queen „Bohemian Rhapsody” w duecie z hiszpańską śpiewaczką operową Montserrat Caballé. Utwór znalazł się na jej płycie „Friends for Life” wydanej w 1997 r.


DelilahRok 1997. Dziwacznie ubrany i wyfryzowany Bruce Dickinson śpiewa w telewizji przebój Toma Jonesa „Delilah”.


The ZooDickinson sięgnął również do repertuaru Scorpions. W 1998 r. jego wersja „The Zoo” znalazła się na składance „ECW: Extreme Music” firmowanej przez Extreme Championship Wrestling.


Black Widow„Black Widow” to kolejny po „Elected” utwór Alice'a Coopera nagrany przez wokalistę Iron Maiden. W 1999 r. znalazł się on na składance „Humanary Stew: A tribute to Alice Cooper”.


Ayreon - Into the Black HoleAyreon to projekt holenderskiego kompozytora, multiinstrumentalisty i producenta Arjena Lucassena. Każda jego płyta to swoista rock opera, w której nagraniu bierze udział plejada gwiazd. Bruce Dickinson zaśpiewał w utworze „Into the Black Hole” na albumie „Universal Migrator Part 2: Flight of the Migrator” wydanym w 2000 r.


Halford - The One You Love to HateTo dopiero duet! Dickinson zaśpiewał z Robem Halfordem na jego płycie „Resurrection” (2000 r. ) w utworze „The One You Love to Hate”.


Wheatus - Wannabe GangstarA to dla odmiany chyba najgorsza z kolaboracji Bruce'a Dickinsona. Pop-rockowy Wheatus jakimś sposobem namówił go nie tylko do zaśpiewania w jednym z kawałków ze swojej debiutanckiej płyty (2000 r.), ale też do wystąpienia w teledysku.


Tribuzy – Beast in the Light, Tears of the DragonTo już coś bardziej w klimacie Dickinsona - brazylijski zespół Tribuzy zaprosił wokalistę Iron Maiden do nagrania kompozycji „Beast in the Light”, która znalazła się na jedynej jak dotychczas płycie studyjnej grupy zatytułowanej „Execution” (2005). Bruce nagrał z Tribuzy również nową wersję swojego utworu „Tears of the Dragon”.
Oh God of Earth and AltarKompozycja „Revelations” Iron Maiden jest oparta na pieśni religijnej „Oh God of Earth and Altar”. W 2011 r. Bruce Dickinson zaśpiewał ją w wersji bardziej zbliżonej do oryginału podczas świątecznego koncertu lidera Jethro Tull Iana Andersona w Canterbury Cathedral.


Concerto for Group and OrchestraW 2012 r. ukazała się nowa, studyjna wersja słynnego „Concerto for Group and Orchestra” skomponowanego przez byłego klawiszowca Deep Purple Jona Lorda. Jednym z zaproszonych wokalistów był Bruce Dickinson, który zaśpiewał w utworze „Second Movement: Andante”.


The Sunflower Superjam 2012W 2012 r. perkusista Deep Purple Ian Paice skrzyknął wielu znakomitych gości na charytatywny koncert w słynnym Royal Albert Hall. Bruce Dickinson zaśpiewał „Behind Blue Eyes” (The Who), „Emerald” (Thin Lizzy) i „Black Night” (Deep Purple). Cały koncert został później wydany na płycie.

Celebrating Jon Lord - The Rock LegendW 2014 również w Royal Albert Hall rockowe gwiazdy oddały hołd zmarłemu Jonowi Lordowi. Znów nie zabrakło Bruce'a Dickinsona, który zaśpiewał w utworach „Burn”, „You Keep on Moving” i „Hush”.


Podobne:
Iron Maiden - Senjutsu - recenzja


James Hetfield - występy solowe i gościnne


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz