Metallica - "Ride the Lightning" - 11 ciekawostek na temat albumu

Metallica - "Ride the Lightning"


Gatunek:
thrash metal
Data premiery: 27.07.1984
Wydawca: Megaforce Records/Music for Nations
Pochodzenie: USA


Utwory:
1. Fight Fire with Fire
2. Ride the Lightning
3. For Whom the Bell Tolls
4. Fade to Black
5. Trapped Under Ice
6. Escape
7. Creeping Death
8. The Call of Ktulu

Skład:
James Hetfield - wokal, gitara rytmiczna
Kirk Hammett - gitara prowadząca
Cliff Burton - gitara basowa, wokal wspierający
Lars Ulrich - perkusja


Metallica - "Ride the Lightning" - zielona okładka
fot. https://www.metal-archives.com
We Francji, za sprawą wytwórni Bernett Records, pierwszy nakład „Ride the Lightning” (400 kopii), ukazał się z okładką w odcieniu zielonym zamiast niebieskiego, co było spowodowane błędem w druku.

„For Whom the Bell Tolls” został zainspirowany książką Ernesta Hemingwaya o tym samym tytule (po polsku: „Komu bije dzwon”), której akcja toczy się w czasie wojny domowej w Hiszpanii

Basowe intro do „For Whom the Bell Tolls” Cliff Burton stworzył przed dołączeniem do Metalliki i grał je jako część solówki podczas koncertów swojego zespołu Agents of Misfortune.

Dzwon, który słychać na początku „For Whom the Bell Tolls”, to w rzeczywistości kowadło.

Tekst „Fade to Black” opowiada o samobójstwie, jednak bezpośrednim impulsem do jego napisania była kradzież sprzętu zespołu. James Hetfield był załamany zwłaszcza utratą wzmacniacza, który przed śmiercią podarowała mu jego matka.

Utwór „Escape” powstał w studiu, w ostatniej chwili, gdy wytwórnia oznajmiła, że potrzebny jest jeszcze jeden kawałek, by zapełnić album.

„Escape” po raz pierwszy i ostatni Metallica wykonała na żywo w 2012 na festiwalu Orion Music and More, gdzie w całości zagrała album „Ride the Lightning”.

„Dziesięcioro przykazań”
Bezpośrednią inspiracją dla „Creeping Death” był film „The Ten Commandments” („Dziesięcioro przykazań”) z 1956 r. Tekst dotyczy biblijnej plagi, która uśmierciła pierworodnych synów Egipcjan („to kill the first born pharaoh’s son”), a oszczędziła dzieci żydowskie, omijając domy, których drzwi były oznaczone jagnięcą krwią („lamb blood painted door – I shall pass”) . Cliff Burton, oglądając film, nazwał tę plagę „pełzającą śmiercią” („creeping death”), a reszcie zespołu tak to się spodobało, że postanowili tak właśnie zatytułować utwór.

„The Call of Ktulu” pierwotnie nosił tytuł „When Hell Freezes Over”. Nowy tytuł był zainspirowany opowiadaniem H. P. Lovecrafta „The Call of Cthulu” („Zew Cthulu”). Zespół zmienił pisownię słowa „Cthulu”, żeby słuchaczom łatwiej było je wymawiać. Po latach jednak James Hetfield przyznał w jednym z wywiadów, że żałuje tej zmiany.

Kirk Hammett zabrał na odchodne dwa riffy grupie Exodus – riff w środkowej części „Creeping Death” (zaczynającej się od słów „Die by my hand”) oraz główny riff w „Trapped Under Ice” pochodzą odpowiednio z utworów: „Die by His Hand” i „Impaler” poprzedniej kapeli Hammetta. Ten drugi w wersji studyjnej znalazł się na płycie „Tempo of the Damned”.
Współautorem utworów „Ride the Lightning” i „The Call of Ktulu” jest Dave Mustaine. Fragment „The Call of Ktulu” Megadeth wykorzystał w „When” z płyty „The World Needs a Hero”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz